Šikmá věž v Pise | vstupné, historie a zajímavosti

Šikmá věž v Pise

Ikonická stavba a sen každého turisty pořídit si zde fotku při návštěvě Itálie, to je Šimá věž v Pise. Stavba byla zahájena v roce 1173 a původně měla sloužit jen jako zvonice pro katedrálu v Pise. Kvůli nestabilnímu podloží (bažinatá půda) se začala věž brzy po zahájení stavby naklánět na stranu, což ji nakonec v dnešní době udělalo slavnou. Stavba probíhala 200 let až do roku 1399 a jelikož se v té době válčilo, tak tím pádem věž zažila spoustu problémů i s financováním a ničením během války. V daném období se dokonce během zuřivých válek zastavila stavba úplně a to na téměř 100 let, což paradoxně stavbě pomohlo, jelikož se bažinatá púda pomohla trochu usadit. Větší stupeň naklánění vznikl až kolem roku 1178 (v té době měla postavena teprve 3 podlaží).

Zajímavostí je, že se během druhé světové války Benito Mussolini vyjádřil k tomu, že je tato věž ostudou Itálie a chtěl ji znovu narovnat, což vedlo ještě k horšímu výsledku, jelikož byl plán navrtat do věže stovky děr a vyplnit je maltou, aby se znovu narovnala, což udělalo ale opak a věž se ještě více naklonila.

Věž má přes 56 metrů a váží 14 500 tun a na vrchol se dostanete, když překonáte 273 schodů. Šikmá věž byla v 90.letech na 11 let uzavřena s cílem zlepšit stabilitu, což se po velmi nákladném projektu (27 mil USD) a po mnoha nezdarech nakonec povedlo a stavba je tak opět otevřená a podle dat je stabilita zachována na dalších 200 let.

Šikmá věž v Pise infografika

Jak se dostat letecky do města Pisa?

Přímý let z letiště Praha Letiště Václava Havla Praha (PRG) do Pisa International (PSA) trvá 1 hodinu a 40 minut (přímé lety jsou dle sezóny). Více informací o letu na stránkách Ryanair.

Let z Prahy do Itálie Pisa

 

Galileo Galilei použil Šikmou věž pro své experimenty 

Jeden z největších vědců renesance Galileo Galilei údajně v Šíkmé věži v Pise otestoval svůj experiment o teorii gravitace. Experiment měl probíhat tak, že Galileo shromáždil skupinu studentů a učenců kolem nakloněné věže v Pise a shodil z ní 2 koule různých hmotností.

Galileo zjistil, že těžší předmět dopadl rychleji než ten lehčí. Galileův experiment má významnou hodnotu ve vědeckých inovacích. Experiment se podařilo pro studenty úspěšně vyobrazit a je považován za jeden z klíčových ve světě fyziky. Historické záznamy však ukazují tento experiment ale není úplně jednoznačně potvrzen.

Galileův experiment u nakloněné věže v Pise

Město Pisa a trocha historie

Pisa se v 11.století stala velmi důležitým obchodním centrem, ale také důležitým místem pro válečné lodě, který měli vliv na celé Středomoří až po břehy Afriky. Ve 12. století hrálo město Pisa a přístav velkou důležitost, protože sloužil jako základna pro 120 lodí, které se chystali na křížovou výpravu. Nejvýraznějším a ikonickým místem je samozřejmě a Šikmá věž, Katedrála a Baptisterty, vystavěné ve 12. a 13. století. Tyto stavby jsou ukázkou tehdejší důležitosti města Pisa a celkově mají symboliku a svou precizností ukazují duchovní, občanskou a politickou mocnostmi té doby.


Věž v Pise byla dokončena až v polovině 13. století po staletých bojích.

 

Šikmá věž v Pise, katedrála a další pamatáky – vstupenky 2024🎫

Památky v Pise:Cena vstupenek:
Katedrálazdarma
Kompletní balík památek + Šikmá věž27 €
Kompletní balík památek bez věže10 €
Šikmá věž20 €
Batistery památka7 €
Camposanto památka7 €
Opera7 €
Sinopie muzeum7 €

Zde si můžete zakoupit online vstupenky z oficiálích stránek.

Co vidět dalšího v Pise?

Baptisterium

Baptisterium je historická stavba, která leží hned vedle věže. Pochází z 12. století a jednáse kombinaci románského a gotického slohu. Budova baptiseria je postavena z bílého mramoru, exteriér budovy má krásné oblouky a sloupy, které jsou typické pro tuto dobu. Uvnitř můžete vidět fresky, mozaiky a slavnou křtitelní fontánu,, kterou vytvořili Nicola Pisano a Giovanni Pisano. Už podle názvu se tato fontána využívala pro křty, svatby a mše. Baptisterium zobrauje sílů a důležitost těchto budov v dávné minulosti, kdy tato víra tvořila v Itálii důležitou součást života obyvatel. Zajímavostí u Baptiseria je, že se díky bažinaté půdě stejně jako u věže také „potápí“.

Camposanto Monumentale

Camposanto v Pise, je jednou z nejvýznamnějších historických památek v Pise. Composanto bylo postaveno také ve 12. století a můžete ho opět nalézt na náměstí Miracoli, nedaleko ikonické Věže v Pise.

Composante bylo na tehdejší dobu velmi uctívané pohřebiště slavných osobností, jako jsou umělci, šlechtici a politici (podobně jako je u nás hřbitov na Vyšehradě v Praze). Celá budova má otevřené nádvoří a okolní stěny jsou zdobeny freskami, které se postupně vytvářeli a pocházejí z 14. až 16.století. Mezi nejznámější umělce tehdejší doby, který zde má malby je například Benozzo Gozzoli a Taddeo Gaddi.

Katedrála v Pise

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie můžete v Pise objevit kousek od náměstí Piazza del Duomo a do dnešního dne je to z nejvýznamější stavba celého církevního světa. Tato katedrála byla postavena architektem Bushetem v roce 1063. Zajímavostí je, že její výstavba byla financována z válečných kořistí při válce na Sicílii. Katedrála má svůj unikátní styl, kde jsou zaneseny i islámské prvky, protože v tehdejší době měla islámská kultura díky obchodům a bojům na Itálii značný vliv. Katedrála si jednu dobu držela prvenství i jako největší katedrála na světě, ale jen cca 100 let. Zajímavostí je, že v roce 1595 zde propukl požár a tak musela být od původní stavby trochu předělána. Během staletí se tak na katedrále dělalo více úprav a jedna z těch významějších byla například v 18.století, kdy se do budovy přidali obrazy známých malířů. V katedrále můžeme nalézt také velmi hodnotné dílo od Giovanniho Pisana, který zde zhotovil kazatelnu.

 

Italské město Pisa a památky


Od roku 1987 je Šikmá věž v Pise součástí světového dědictví UNESCO jako součást katedrály v Pise

 

Italské město Pisa a památky šikmá věž večer

Šikmá věž v Pise a top zajímavosti 

✅Šikmá věž se naklání na bok, protože byla postavena na bažinaté zemi (hodně lidí si myslí, že byla postavena křivě, což je mýtus)

✅ Baptiserium se díky bažinaté půdě také „potápí“, jako Šikmá věž v Pise

✅Stavba věže se začala stavě v roce 1173 a trvala téměř 200 let kvůli (byla přerušována kvůli nestabilitě půdy a válce)

✅Ročně Šikmou věž navštíví miliony turistů a každý rok se toto číslo zvyšuje

✅Šikmá věž bude díky inženýrúm a projektu stabilní na dalších 200 let

✅Věž má celkem 7 zvonů (nejstarší zvon je zde přes 800 let starý)

✅Věž patří jako jedinečná stavna do 7 divů světa vedle Stonehedge a Kolosea

✅Šikmá věž v Pise přežila již celkem čtyři zemětřesení

✅ Kolem města Pisa jsou i další stavby, které postihlo naklonění jako je například kostel San Nicola a San Michele Degli Scalzidd pár killometrů od věže

✅ Slovo Pisa pochází z řečtiny a znamená to bažinaté písky, což je hlavní důvod nestability věže

 

Šikmá věž v Pise mapa 🗺️