Sopka Etna – historie, zajímavosti a fakta

sopka etna itálie

Etna – italsky Mungibeddu (krásná hora)

Etna se nachází se východním pobřeží ostrova Sicílie v Itáli a je jedním z nejznámějších evropských vulkánů. Tento vulkán, který je od roku 2013 na seznamu UNESCO za svou výjimečnost. S výškou 3 340 m je Etna nejen nejvyšší horou Středomořského ostrova, ale je také považována za nejaktivnější vulkán na světě. Vrchol Etny je složen ze čtyř kráterů, z nichž každý má svůj unikátní příběh. Například severovýchodní kráter vznikl v roce 1911, zatímco jiho-východní kráter se formoval během erupce v roce 1971.

Historie sopky Etna

Historicky bylo zaznamenáno celkem 71 erupcí mezi lety 1500  – 1669, přičemž několik z těchto událostí se odehrálo ještě před začátkem našeho letopočtu. Významnou erupci zažila Etna v 13.století, kdy lávové proudy dosáhly až k Jónskému moři. Obzvláště ničivá byla erupce v 17. století, která vyprodukovala mimořádné množství lávy a způsobila rozsáhlé škody v okolních oblastech.

Celkově počátky Etny sahají zhruba 500 000 let zpět. Její první erupce se odehrály pod mořskou hladinou u starověkého pobřeží Sicílie. Asi před 300 000 lety se vulkanická aktivita přesunula na jihozápad od současného vrcholu sopky. Před 35 000 a 15 000 lety zaznamenala Etna řadu silně explozivních erupcí a to tak silných, že se opel z těchto erupcí nalezen až 800 kilometrů daleko u Říma.

sopka etna itálie

Etna a mytologie

Etna je nejen nejvyšším aktivním vulkánem v Evropě, ale také nejvyšším vrcholem na italském území jižně od Alp. Rozprostírá se na ploše 1 190 km² s obvodem 140 km, což z ní činí největší z italských aktivních vulkánů, výrazně převyšující i slavný a známý Vesuv. Ve srovnání s celou evropou ji předčí už jen Mount Teide na Tenerife. Podle starých antických řeckých mýtů byl pod Etnou uvězněn bájný Typhon, nebezpečné monstrum, které zajal bůh Zeus. Dále se tu podle mytologie nacházely i kovárny boha Hefaista. Erupce Etny byly zmíněny v dílech starověkých básníků, jako byl Hésiodos a Aischylos.

Kdy navštívit Etnu?

Pokud se chcete vydat k Etně, tak je dobrá doba v zimních měsících, protože je zde méně turistů a také krásná zasněžená krajina. Je dobré také navšívit Etnu během brzkých ranních hodin a to kvůlu krásnému východu slunce, který jsem měl možnost minuklý rok zažít a je to nepopsatelný zážitek.


Skutečná výška sopky se mění kvůli neustálým erupcím..

Etna infografika


Láva je zde stará přes 300 000 let a tak se zde dokonce testovali vesmírné roboty pro mise na Mars.

 

sopak etna pohled z lesa
Zemědělství v okolí Etny je zaměřeno hlavně na citrusové plody, vinnou révu a zeleninu.

Etna a zajímavosti 

✅ Lyžování

Etna není jen ohromující přírodní úkaz, ale také láká turisty na lyžování. Lyžování  s výhledem na Středozemní moře je nezapomenutelným zážitkem.

✅Erupce a bezpečnopst

Přestože je Etna aktivní sopka, většina jejích erupcí je relativně neškodná. Největší katastrofa ale byla při erupci v roce 1669, kdy při ní bylo zabito 20 000 lidí. Etna je známá svými častými erupcemi, které mění její výšku a krajinu. V roce 2021 například sopka vybuchla více než 50x během pouhých šesti měsíců, čímž se její výška zvýšila o sto stop.

✅Star Wars

Ve filmu Star Wars epizoda III: Pomsta Sithů se odehrál souboj se větelnými mezi Obi-Wanem Kenobim a Darth Vaderem na planetě Mustafar. Pro celkové dosažení autentického vzhledu lávového prostředí této scény byly použity záběry z Etny.

Sopka Etna a její mapa 🗺️