Madeira – informace, zajímavosti a mapa

letecký pohled na porto moniz na ostrově madeira - portugalsko

Proč byste měli navštívit Madeiru?

Madeira je nádherný portugalský ostrov nacházející se v Atlantském oceánu a má podobnou zeměpisnou šířku jako Kanárské ostrovy. Souostroví se skládá několika ostrovů, z nichž nejznámější jsou právě Madeira, Porto Santo, a méně známé ostrovy Selvagens a Desertas. Díky velmi náročnému terému bývalo velmi náročné pro některé obyvatele navštívit hlavní město Funchal.

Madeira má pouze 57 km na délku a 22 km na šířku, ale jeho vegetace a vulkanické pohoří je ideálním místem pro náročnější turistiku.
Zajímavostí je, že je ostrov blíže spíše Africe, než Evropě a hlavnímu městu Portugalska Lisabonu. Madeira se stala součástí Portugalska až v 15.století ještě před cestami Kolumba. Kryštof Kolumbus však navštívil nedaleký ostrov Porto Santo a oženil se zde s vnučkou místního guvernéra.

Jak se dostat letecky na ostrov Madeira z Prahy? 🛫

Přímý let z letiště Letiště Václava Havla Praha (PRG) na ostrov Madeira Funchal (FNC) se dostanete například pomocí Smartwings. (přímé lety jsou dle sezóny a je nutné je ověřit u dopravců). Přibližná délka letu je 4 hodiny a 35 minut se vzdálenosti 3198 km.

Madeira a historie

Madeira má vulkanická původ, který započal před 5 miliony let v Atlantickém oceánu, což můžeme vidět při návštěvě, jelikož je na Madeiře spousta krásných scenérií vulkanických hor. Nádherné klima vytvořilo i les Laurisilva, který je ve světovém dědictví UNESCO od roku 1999.
Objevitel João Gonçalves Zarco v roce 1418 zakotvil u dnešní Madeiry a souostroví pojmenoval Porto Santo (v překladu to znamená bezpečný přístav). O rok později Zarco navštívil Madeiru, kterou nazval po slově v portugalštině madeira = dřevo, právě kvůli velkému počtu neuvěřitelné vegetace.

Funchai

město Funchal na Madeiře v Portugalsku
Funchal a jeho ikonické dlážděné uličky s velmi náročným terénom v okolí města.

Funchal je hlavní město Madeiry a zároveň je to největší město na ostrově a dalších souostrovích. Centrum města lze projít do hodinky, ale osobně bych zde celý den netrávil. jelikož je na ostrově spoustu zajímavých míst. Ulice jsou velmi úzké a dlážděné a lze vidět, že se historicky neřešila automobilová doprava, takže při návštěvě narazíte na spoustu aut i na pěší zóně. Při procházce centrem pak nezapomeňte na ikonický molo Pontinha, odkud vyjíždí výletní lodě.

Na nábřeží se můžete také projít kolem pevnosti svatého Vavřince – Palácio de São Lourenço, která sloužila v 16.století jako obrana proti pirátům. Na hlavní třídě Avenida Zarco u pevnosti můžete vidět ikonické strážce pevnosti, kteří nosí bílé rukavičky. Kousek opodál stojí socha objevitele madeiry Joãa Gonçalvese Zarca.

Madeira a její další části, které je dobré navštívit?

 • Câmara de Lobos
  Malé rybářský městečko s hezkou přístavní scenérií, která je často na pohlednicích z tohoto ostrova.
 • Santa Cruz
  Toto místo naleznete nedaleko letiště na východě a nabízí turistické atrakce.
 • Santana
  Okres, kde můžete nalézt ikonické trojúhelníkové domy
 • Porto Moniz
  Ikonické místo proslulé přírodními lávovými bazény.
 • Calheta
  Za mě nejhezčí pláže na celém ostrově madeira. V tomto okresu můžete nalézt sportovní a vodní využití na max.
 • Machico
  Historicky první místo, kde zakotvili první osadníci, Machico má bohatou historii a krásné pláže.

Madeira ostrov

Madeira a tradiční domek
Tradičný dům na Madeiře se slámovou střechou.
Nejvyšší horou na Madeiře je Pico Ruivo, který dosahuje výšky 1862 n.m. Tato hora je součástí centrálního horského masivu na ostrově a je cílem spousty návštěvníků, díky panoramatům.

 

Tip na výlet: Ponta de sao lourenco

Na východě ostrvou Madeira je nejvýchodnější bod Ponta de São Lourenço, které je ideální pro celodenní túry. Tato turistická stezka není tak náročná a celkově je dobře udržovaná, takže je i přes strmější část přístupná pro běžné návštěvníky. Pokud rádi fotíte, tak si můžete na vrcholu počkat na západ a východ slunce, protože ty fotky jsou nádhera. Podél stezky nejsou obchody ani toalety a tak se na výlet velmi dobře vybavte.

Madeira

Kdy navštívit Madeiru?

Madeira láká turisty svým hezkým počasím, které si udržuje téměř po celý rok. Tento ostrov je obzvlášť atraktivní pro severoevropské turisty během zimních měsíců, jelikož zde panuje příjemných 20°C. Na druhou stranu letní měsíce přivádějí na Madeiru převážně portugalské turisty, kteří si přijíždějí užít mírnější teploty přes 20°C.

Co se týče turistické sezóny, vrcholným obdobím je čas kolem Vánoc a Nového roku (nutné počítat i s daleko větší útratou za letenky, ubytování a další výdaje). Oproti tomu klidnější období přichází mezi koncem října a začátkem prosince a pak ještě od ledna do března, protože na Madeiře převážně prší a je zataženo (ale pro milovníky deště s minimálním počtem turistů je to ideální dovolená :)).

Na nedalekém ostrově Porto Santo panují trochu jiné klimatické podmínky a tamní počasí je zde suché a slunečné ale za to větrné. Charakteristickým jevem pro Porto Santo je také nízká oblačnost zvaná „capacete“, jsou to mraky, které se často vyskytují kolem poledne a z hor tyto mraky postupně klesají až  na pláže a děkahá zajámavou atmosféru (většina mraků zmizí během poledne).


Bolo de caco je tradiční chleba a je typickým pro ostrov Madeira. Je to kulatý chleba ze sladkých brambor, soli, mouky a droždí.

 

Madeira a X zajímavostí:

Levády na Madeiře existují více než 400 let

Levády jsou vodní kanály a na Madeiře vznikly v 15. století během rané kolonizace ostrova a sloužily k přesunu vody z vlhkého severu na suchý jih ostrova, kde se pěstuje a jsou zde rozsáhlé plantáže. Tyto levády se použivali hlavně pro cukrovou třinu a rozsáhlé vinice.

Madira a velryby

Moře kolem Madeiry je plné mořského života včetně delfínů a mnohá druhů velryb, které jsou zde často vidět a proto na Madeiru přijíždí fanoušci těchto zvířat. Okolí Madeiry je oblíbenou migrační trasou velryb, ale některé druhy tu můžete vidět i celoročně.

Christiano Ronaldo 

Funchal je hlavní město Madeiry a je známé jako rodiště neznámějšího sportovce na světě Cristiana Ronalda. Ve městě se nachází muzeum CR7, které je věnované jeho kariéře a úspěchům, a jeho návštěva je tedy nutností pro každého fanouška fotbalu.

Víno z Madeiry patří mezi nejlepší na světě 

Víno má zde dlouhou tradici sahající až do konce 15. století, což činí z degustace místních vín nezbytnou zastávku pro návštěvníky ostrova.

 

Užitečné odkazy při návštěvě Madeiry – autobusy mhd a lodě

Madeira Portugal – Nejlepší tipy, seznamy a další informace při návětěvě na Madeiře.

Aerobusy ASAM – Pravidelné shuttle autobusy jezdí alespoň každou hodinu od 4:00 do 20:00 z letiště na Praia Formosa přes centrum Funchalu a další turistickou zónu. Ceny lístků jsou aktuálně za 5 € jednosměrný a 8 € za zpáteční lístek.

Další autobusy, které můžete využít na Madeiře:

 • Autobusy Rodoeste – Společnost nabízí autobusovou dopravu v západní části Funchalu, ideální pro přístup k místním atrakcím a službám.
 • Autobusy Horários do Funchal – Dopravní společnost poskytuje městskou autobusovou dopravu ve Funchalu a některé vybrané linky jezdí i do horských oblastí.

Madeira a lodní doprava:

 

Madiera a mapa: