Loch Ness jezero – informace, zajímavosti a lochneská příšera

Loch Ness příšera

Loch Ness jezero – tajemství lochnes příšery

Loch Ness, jeden z nejznámějších a nejzáhadnějších jezer na světě, se rozkládá v srdci skotských Highlands. Toto dlouhé a temné jezero, známé především díky legendám o příšerě Lochnesce (Nessie), je obklopeno nádhernou přírodou a má bohatou historii. Loch Ness jezero je ukryto nedaleko města Inverness a jednou z nejzajímavějších charakteristik tohoto jezera je jeho klamný vzhled. Voda, která do Loch Ness přitéká z okolních řek a potoků dává jezeru tmavohnědou barvu. Tento přírodní jev nejen zbarvuje vodu, ale také brání slunečnímu světlu proniknout hlouběji než jen pár metrů. V důsledku toho zůstává většina vody v jezeře skryta v temnotě, což je ideální prostředí pro báje o jezerní příšeře takzvané Lochnesce (v originálním názvu se tato příšera nazývá Nessie).

Výhled na Loch Ness jezero
Výhled na Loch Ness jezero ( má více vody než jakékoli jiné jezero ve Velké Británii)

Hloubka jezera neuvěřitelných 230 metrů

Navzdory tomu, že můžete prakticky vidět opačný břeh z téměř každého místa na břehu, Loch Ness rozhodně není vůbec malým jezerem, jak se může z fotek níže zdát. Loch Ness je druhým největším skotským jezerem což je způsobeno jeho mimořádnou hloubkou, dosahující až 230 metrů. Toto hluboké jezero je domovem pro mnoho druhů vodních ptáků, ryb a dalších živočichů, které zde najdou ideální podmínky pro život. Loch Ness jezero má také neuvěřitelných 7,5 miliard krychlových metrů vody. Miliony let eroze proměnila příroda toto místo na hluboké údolí s strmými svahy, jak ho známe dnes. Řeky z okolní krajiny neustále napájejí toto údolí vodou a vytvářejí tak sérii dlouhého štíhlého vzhledu Loch Ness jezera.


Loch Ness je největší jezero ve Velké Británii s dékou 38 km a šířkou 1,6 km. Toto jezero je hluboké více než 244 m.

 

Loch Ness jezero a hrad Urquhart

V průběhu 13. až 17. století hrad Urquhart zažíval mnohé vojenské bitby, včetně bojů za skotskou nezávislost. V roce 1332 byl hrad Urquhart dokonce jediným hradem, který odolal Angličanům. Hrad Urquhart je jedním z nejnavštěvovanějším hradem ve Skotksu díky spojení s Loch Ness jezerem. Pokud cestujete k jezeru Loch Ness, tak nesmíte zapomenout tento hrad navštívit.

Loch-Ness-jezero-hrad

Lochneska příšera – mýtus nebo realita?

Loch Ness jezero je dostatečně hluboké a temném aby ukrývalo velké vodní mosntrum. Lochneska je mýtický příšera, kde její historie sahá až do starověkých dob. První infromace o této příšeře se objevují už v 7.století. Mnoho dalších historických setkání bylo inspirované skotskými pověstmi, které jsou běžné plné mytických vodních stvoření. Nejznámější byla fotka z roku 1993,, kdy byla dokončena cesta podél jezera Loch Ness a poskytovala tak lepší výhled a možnost uvidět tuto mýtickou příšeru. Během těchto let se objevilo mnoho fotek a proběhlo mnoho výzkumů pomocí sonarů, ale nikdy se opravdu nic nenašlo a tak tato bájná Lochneska zůstává napořád jen krásnou pohádkou. Mnozí nadšenci také spekulovali, že by tato příšera mohlo být plesiosaurus, což je mořský plaz, který vyhynul před 60 miliony lety. S pokrokem technologíí a kamer s vysokým rozlišením tato legenda postupně začala upadat, protože se dosud neobjevil žádný pořádný dukazní materiál, stejně jako tomu je u UFO, kdy šlo v 20. století fotky jednodušeji falšovat díky nízkému rozlišení.


První zmíňky o této příšeře se můžeme dočíst od mnicha z roku 565 n.l, kdy popisuje neznámou stvůru ve vodě

 
Loch Ness příšera

Další Loch Ness zajímavosti 

✅ Dosud bylo zaznamenáno více než 1000 pozorování Loch Nessské příšery.

✅ Lochneska je podlě některých údajně zvířetem podobným plesiosauru s dlouhým krkem a ploutvemi.

✅Loch Ness jezero má více vody než všechny jezery v Anglii a Walesu dohromady.

✅Loch Ness má pouze jedno malý ostrov a to malý Cherry Island poblíž Fort Augustus.

✅ Hisotricky se na jezeže Loch Ness používali parníky a šlapadla.

✅Teplota vody v Loch Ness zůstává celý rok pouze 6°C, takže to není ideální místo na plavání ani v letních dnech.

Loch Ness mapa 🗺️