Brooklynský most I zajímavosti, historie, mapa a cesta

Brooklynský most

Brooklynský most, který spojuje newyorské městské části Manhattan a Brooklyn, je jedním z nejznámějších a nejikoničtějších mostů na světě a při návštěvě New Yorku jsem se na něj osobně těšil nejvíce, protože ho znám z několika ikonických filmů.

Brooklynský most je nejen technickým a architektonickým skvostem, ale také neoddělitelnou součástí historie New Yorku. Jeho stavba byla triumfem lidské odvahy a inženýrského umění, a dodnes slouží jako most spojující tyto dvě části města. Brooklynský most byl v 19.století ukázkou vyspělosti USA proti ostatnímu světu. Na tehdejší dobu to byl největší most (20 let si držel prvenství) a byl doslova symbolem inženýrstvý. Často ho můžete vidět v mnoha filmech, literatuře a také se zde pořádají různé demonstrace a slavnosti.

Pokud letíte na do New Yorku za nákupy, určitě si na tento most udělejte procházku. Na konci článku je sepsáno, jak se na most dostanete.

Brooklynský most – slavnostní otevření a prokletí  

Brooklynský most se otevřel v roce 24. května 1883 o prvně měl na starost stavbu německý inženýr John Augustus Roebling, který se specializoval hlavně na mosty a velké projekty. Stavba Brooklynského mostu ale nebyla bez nehod a pan Roebling brzy při přípravách stavby mostu zemřel na tetanus.

Projekt převzal jeho syn Washington Roebling, který pokračoval na stavbě mostu. Během stavby však i Washington utrpěl zranění, když se potopil do stlačeného vzduchu v základových kesonech, což vedlo k chronické nemoci známé jako kesonová nemoc. Mnoho dělníků mělo na stavbě tohoto mostu podobný osud. Navzdory svému postižení sledoval a řídil projekt doslova z postele s-pomocí své manželky Emily Warren Roeblingové, která se stala důležitou součástí dokončení mostu.

Emily tak hrála klíčovou roli při stavbě Brooklynského mostu a byla prvním člověkem, který tento most přešel při slavnostním otevření, což byla zároveň poctoa její mnohaleté práci. Emily byla velkou průkopnicí genderové rovnosti, protože ukázala světu, jak je ženská práce důležitá a že nemá limit ani při tak náročné stavbě, jako je Brooklynský most. 

Brooklyn bridgeMost byl nejprve nazýván New York and Brooklyn Bridge, poté se stal East River Bridge, a až v roce 1915 byl oficiálně pojmenován Brooklyn Bridge, tak jak ho známe dnes.

Historie a proč bylo most potřeba postavit?

Myšlenka na stavbu mostu přes East River vznikla v 19. století, kdy bylo potřeba zlepšit spojení mezi rostoucím Manhattanem a dynamicky se rozvíjejícím Brooklynem. Tou dobou zde byla stoupající populace a ekonomický růst, což zvýšilo poptávku po spolehlivějším a rychlejším způsobu přepravy, což trajekty již neumožnili a do budoucna by tato varianta byla velmi pomalá a neekonomická. Na konci 19.století byl Brooklyn hlavním obchodování a továren celých USA a tlak na stavbu mostu byl tak ohromný. V Brooklynu bylo mnoho železáren, továren a vyrábělo se tu zboží od hraček až po nábytek.

Hlavním důvodem, proč se postavil tento most bylo zvýšení efektivity při převozu zboží a lidí. Před postavením mostu byly obyvatelé a zboží přepravovány hlavně trajekty. Celkově trajekty byly často přetížené a nespolehlivé, zejména v zimě, kdy řeka zamrzla nebo při špatném počasí.

Brooklynský mostBrooklynský most je národní historickou památkou Spojených států (National Historic Landmark). Tento status mu byl udělen v roce 1964

Brooklynský most a technické informace

Brooklynský most je považován za mistrovské dílo inženýrství. Jeho hlavní rozpětí měří 486 metrů, což z něj v době otevření činilo nejdelší visutý most na světě. Celková délka mostu je přibližně 1 834 metrů. Hlavní mostní věže, které se tyčí do výšky 84 metrů.

Jednou z nejvýznamnějších inovací bylo použití ocelových lan, která nahradila dříve běžně používaná železná lana. Tato ocelová lana, navržená a vyrobená samotným Johnem Roeblingem, poskytla mostu větší pevnost a odolnost. Na svou dobu byl tento styl stavby a použití materiálů velmi pokrokové.

brooklyn bridge infografika

Brooklynský most

Další zajímavé technické informace o tomto mostu:

  • Datum otevření: 24. května 1883
  • Celková délka mostu: 1 834 metrů
  • 600 pracovníků bylo na stavbě
  • Na mostě je celkem 21 000 drátů
  • 6 700 tun materiálů
  • Hlavní rozpětí: 486,3 metrů
  • Výška věží: 84,3 metrů
  • Šířka mostní paluby: 26 metrů
  • Stavební náklady: přibližně 15,5 milionů dolarů – na dnešní dobu a inflaci je to neuvěřitelných 10 miliard Kč

Brooklynský most

Jak se dostat na Brooklyn Bridge?

Nejlepší variantou je použít metro nebo Uber, ale pokud máte rádi procházky, tak Brooklynský most není tak daleko centru New Yorku.

Pěšky z obou stran mostu🚶:

Cesta z Manhattanu na Brooklynský most pěšky:

Vstup na pěší část mostu se nachází poblíž křižovatky ulic Centre Street a Park Row, nedaleko radnice City Hall, kde je také park City Hall Park.

Cesta z Brooklynu na Brooklynský most pěšky:

Vstup na pěší část z Brooklynu se nachází u Tillary Street a Adams Street. Na mapě je to pár minut od Cadman Plaza Park. Všude kolem jsem viděl značení, takže se určitě neztratíte.

Metrem použijte tyto linky 🚇:

Cesta z Manhattanu na Brooklynský most metrem:

Vystupte na stanici Brooklyn Bridge-City Hall (linky 4, 5, 6) nebo na stanici Chambers Street (linky J a Z).

Cesta z Brooklynu na Brooklynský most metrem:

Vystupte na stanici High Street Brooklyn Bridge (linky A a C) nebo na stanici Court Street (linky N a R).

Nebo ještě klasicky můžete použít nejpoužívanější aplikace Uber a Lyft.

Brooklynský most mapa 🗺️

Brooklynský most a zajímavosti

✅Nejdelší visutý most na světě téměř 20 let

Po otevření v roce 1883 byl tento most nejdelší na světě a tak tomu bylo až do roku 1903, kdy se otevřel ještě větší most Williamsburg s rozpětím 487 metrů (což bylo jen o chlup více).

✅Podvodník George C. Parker a prodej mostu

Jeden z největších podvodníků USA se v minulém století snažil prodat falešné dokumenty o vlastnictví podílu Brooklynského mostu. Za podíl inkasoval peníze, což byl ve skutečnosti jen cár papíru a jednalo se tedy o podvod. Parker podváděl kde se dalo a v roce 1924 dostal za tyto zlodějiny doživotí.

✅Sloni na Brooklynském mostě

Když byl Brooklynský most otevřen v květnu 1883 tak mělo obyvatelstvo pochybnosti o tom, zda je most bezpečný. Majitel cirkusu Ringling Bros. and Barnum & Bailey se nabídl, že nechá své slony přejít most jako ukázka bezpečnosti stavby. Město po zamítnutí nakonec později souhlasilo a tak se po Brooklynském mostě prohnalo 21 slonů a 17 velbloudů.

✅ 150 000 lidí v den otevření

24.května v roce 1883 se po mostě prošlo přes 150 000 lidí a každý obyvatel New Yorku chtěl být u toho. Při otevření zde byl také prezident Chestera A. Arthur a budoucí prezident Grover Cleveland.

✅Most stál 15 000 000 USD

Výstavba mostu stála 15 milionů dolarů a to na tehdejší dobu bylo velmi nákladné. Když si dnes spočítáme k ceně inflaci, tak by most vyšel téměř na 10 miliard Kč.

Zdroje:

https://www.nyc.gov/html/dot/html/infrastructure/brooklyn-bridge.shtml

https://whc.unesco.org/en/tentativelists/6232/