Velikonoční ostrov – zajímavosti o destinaci

Velikonoční ostrov (také známý jako Rapa Nui), je odlehlým ostrovem v jihovýchodním Tichém oceánu. Nachází se asi 3 700 kilometrů od pobřeží Chile. Původními obyvateli ostrova byli Polynésané, kteří sem dorazili kolem roku 1200 našeho letopoču. Vytvořili zde unikátní kulturu a vytesali slavné obří kamenné sochy nazývané Moai, kterých je přes 1000 a dosahují až výšky až 10 metrů.

Základná informace

Velikonoční ostrov je nejvíce znám svými masivními kamennými sochami Moai. Tyto sochy byly vytesány z vulkanického kamene a umístěny na kamenné platformy zvané ahu. Účel těchto soch stále zůstává předmětem debaty, ale věří se, že představují předky nebo významné osobnosti. Velikonoční ostrov je součástí Chile a tvoří zámořské území této země a nachází se v regionu Valparaíso. Ostrov má malou populaci, převážně polynéského původu, a hlavním městem je Hanga Roa, kde žije většina obyvatel.

Historie a obyvatelstvo

Velikonoční ostrov jsou tak daleko, že byly jedním z posledních osídlených ostrovů. Je možné, že mezi cca 1200 lety před naším letopočtem ho osídlili první Polynésané a rozhodli se tam usadit. Pravděpodobně připluli z ostrova Mangareva, odkud se plavili  v otevřených dřevěných kánoích (historicky je dochováné, že se do kanoe vměstnalo i dvacet nebo třicet lidí ). Polynéští lidé byli vynikající námořníci, protože věděli, jak používat hvězdy k navigaci a dobře znali oceánské proudy a větry, takže si mohli dovolit i tuto nebezpečnou dlouhou plavbu. Přesto trvalo cestování na Velikonoční ostrov téměř mesíc a možná i déle. Když ostrov konečně objevili, dali mu jméno Rapa Nui (konec země), protože to pro ně byla nejvzdálenější část země od čehokoli jiného.

velikonocni_ostrovy infografika

Tito první obyvatelé vytvořili unikátní kulturu, která zahrnovala vytesávání obřích kamenných soch, pod název Moai, které jsou dodnes jednou z nejznámějších ikon ostrova. V průběhu staletí se na ostrově vyvinula velmi ojedinělý společnost, která stavěla stovky soch Moai (na ostrově je jich přes 1000+). Bohužel se tato kultura později setkala s řadou problémů, včetně nadměrného kácení stromů a ekologických problémů, což vedlo ke kolapsu společnosti. Dalším problém byly krysy, které se zde nejspíše dostali při objevení na lodích a hlavní problémem byl, že jedli na ostrově ptačí vejce a semena plodů pro pěstování a tím ohrozili celou populaci ostrova.

velikonoční ostrovy
Během 400 let obyvatelé posekali na ostrově téměř všechny stromy a tudíž bez stromů neměli žádné dřevo na topení a stavbu kánoí a chýší. Po vykácení stromů se půda proměnila v suchou pláň bez možnosti pěstování potravy.

 
Po objevu Velikonočního ostrovu následovala doba kolonizace, kdy se ostrov stal součástí Chile v roce 1888. Tím se značně změnil životní styl a kultura původních obyvatel. Dnes je Velikonoční ostrov slavné nejen díky svým sochám Moai, ale také díky svému jedinečnému kulturnímu dědictví, které kombinuje polynéské tradice s vlivy západního světa. Ostrov však pořád zůstává fascinujícím místem plným tajemství a historie.

Sochy Moai

Tyto ikonické sochy, které jsou hlavním lákadlem pro návštěvu byly vytesány z kamene v lomu na ostrově a poté přemístěny na různá místa. Přemístění soch bylo obtížné a vyžadovalo značné množství práce a lidského úsilí a dosud není přímo znám jejich účel, ale mohlo jít o významné vyobrazení předků. Lidé Rapa Nui údajně věřili, že jejich náčelníci pocházeli od bohů a že se po smrti opět stanou božskými bytostmi. Sochy byly postaveny jako dočasné dalo by se říctž nádoby, ve kterých byly duchové jejich předků (vše jsou ale jen dohady historiků a pravý účel se nejspíše už nikdy nedovíme). Dnes jsou tyto sochy stále považovány za posvátné a dotýkat se jich je zakázáno (jsou zdrojem duchovní síly, známé jako mana). Sochy mají dole kamenné plošiny, na kterých stály. Původní obyvatelstvo je pojmenovalo Ahu a sloužili jako venkovní oltáře.

velikonoční ostrovy
Velikonoční ostrov a jeho sochy Moai byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO, což ukazuje na jejich kulturní a historický význam.

Po mnoho let se vědci snažili rozluštit tajemství toho, jak ostrované přesunuli více než devět set soch přes ostrov bez použití strojů. Na ostrově neměli koně ani osly, kteří by jim pomohli s těžkou prací při přesunu (berme navíc v potaz, že ostrované neznali použití jednoduchých strojů, jako jsou kladky a dokonce ani kola).

socha rapa nui velikonoční ostrovy

Velikonoční ostrov a zajímavosti

✅ Velikonočního ostrov a několik jmen

Tento ostrov má mnoho jmen. První evropský návštěvník a to nizozemský admirál Jacob Roggeveen ho nazval na počest svátku Velikonoc. Původním jménem domorodců je „Rapa Nui“ (Velký Rapa), což znamená „Pupek světa.“

✅ Nejodlehlejší místo na světě

Velikonoční ostrov je jedním z nejodlehlejších míst na světě. Je vzdálený tisíce kilometrů od nejbližšího obydleného ostrova a kontinentu a to z něj činí ideální místo pro zombie apokalypsu :).

✅ Sochy takuturi

Kromě soch Moai existuje na Velikonočním ostrově i zvláštní typ soch nazývaných takuturi. Tyto sochy mají odlišný vzhled a byly vyrobeny z jiného materiálu než sochy Moai.

✅ Jeskyně na Velikonočním ostrově

Pod povrchem ostrova můžeme nalézt velký počet jeskyní (v minulosti byly využívány jako skrýše při konfliktech).

✅ Pozorování hvězd

Velikonoční ostrov nabízí jednu z nejtemnějších obloh na světě, což jej činí ideálním místem pro pozorování hvězd a astro fotografování. Můžete zde spatřit hvězdy a objekty na jižní obloze, které jsou normálně viditelné pouze z jižní polokoule. Je to díky odlehlosti ostrova od civilizace plné světel.

✅ Osídlení už v roce 1200

Podle tradice byl ostrov osídlen kolem roku 300-400 našeho letopočtu. Polynéské kmeny dorazily na Velikonoční ostrov z Havaje. Novější výzkum však ukazuje, že osídlení mohlo být dříve a to již kolem roku 1200 našeho letopočtu a to z jiných polynéských ostrovů.

✅ Rapamicin – látka pro dlouhověkost? 

Rapamycin je látkou, která byla poprvé objevena na tomto ostrově. Slovo Rapamicin je odvozeno podle názu ostrova Rapa Nui – Velikonoční ostrov.

socha rapa nui velikonoční ostrovy

Kdy navšítivit Velikonoční ostrov?

Turistická sezóna na Velikonočním ostrově je nejrušnější  během zimy a to hlavně prosinec, leden a únor, takže pokud chcete uniknout davům turistů, můžete zvážit návštěvu mimo tuto sezónu. Pokud vám naopak nevadí turisti, tak je dobré navštívit festival Tapati, který se koná na počátku února. Festival nabízí kulturní události, soutěže a příležitosti k zapojení se do místního života. Teplota v zimě je stále kolem 20 °C, takže je zde opravdu příjemně na delší túry.

Jak se dostat na Velikonoční ostrov?

Jediným praktickým způsobem cestování na Velikonoční ostrov je letadle (je dobré vědět, že jsou lety jsou pravidelně zpožďovány kvůli silným větrům). Další možností, jak se dostat na Velikonoční ostrov je plavba na lodi, ale to je časově náročné a taky velice drahé.

Mapa Velikonočního ostrova 🗺️