Stonehenge – historie, vznik a zajímavosti

Stonehenge kameny anglie

Stonehenge – tajemné místo plné záhad

Stonehenge je pravěký památník, který se nachází v hrabství Wiltshire v Anglii. Je známý svým tajemným a ikonickým kamenným kruhem a jeho původ a účel stále zůstává předmětem debaty a nejasností mnoha odborníků. Je to jedno z nejslavnějších a nejzáhadnějších archeologických nalezišť na světě. Stovky let lidé spekulují o účelu tohoto místa. Někteří věří, že byla chrámem určeným k uctívání, pohřebištěm nebo astronomickou observatoří. Co bylo opravdovým účelem se zřejmě nikdy nedozvíme.

Stonehenge a jeho historie

Asi před 7 000 lety došlo k prvním známkám aktivity u místa Stonehenge. Je pravděpodobné, že lovci a sběrači zdevztyčili stromové kmeny poblíž místa, kde později stála kamenná památka. Tyto kmeny mohly nejspíše sloužit jako totemy a mohly označovat události, které oslavovaly významné osoby a místa tehdejší doby.  Lidé, kteří žili v této oblasti mezi koncem doby ledové (cca před 10 000 lety) a začátkem zemědělství (cca před 6 000 lety), se živili lovem, sběrem bobulí a rybolovem.

Kolem roku 3 900 př. n.l. se zde konaly hostiny, kde se setkávali lovci a sběrači s prvními farmářskými komunitami. Tato setkánní mohou poukazovat na spojení kmenů. Dále je možnéí, že kolem roku 3 500 př. n. l. byla širší krajina okolo Stonehenge využívána hlavně k náboženským účelům mezi zemědělskými komunitami.

Pravděpodobně až kolem roku 2 500 př. n.l. byly vztyčeny velké kamenné, které dávají Stonehenge jeho typický vzhled. Předkům to muselo dát obrovské úsilí,  protože zahrnovalo přepravu těžkých kamenů až z Marlborough Downs. Kolem roku 1 500 př. n.l. začal vliv oblasti Stonehenge slábnout a shromáždění začalo postupně upadat.

zajímavosti o stonehedge

Stonehenge a jeho výstavba

Stonehenge je pořád fascinujícím záhadou, jehož stavební techniky a původ stále částečně zůstávají v mlze nejasností i v dnešní době. Při pohledu na obrovské kameny, z nichž některé váží více než 40 tun se nabízí otázka, jak mohli pravěcí stavitelé přesunout tyto obrovské kameny na takovou vzdálenost a co byla jejich hlavní motivace.

Je několik verzí, jak mohli být kameny přemístěny. Jedna z nich uvádí, že stavitelé vyráběli něco jako saně a válečky z kmenů stromů, aby na nich táhli tyto obrovské kameny. Poté byly kameny umístěny na vory a plavily se po řece. Novější hypotézy zahrnují přepravu pomocí volů a speciálních ložisek, ale pravdu jak to bylo doopravdy se stejně jako u pyramid nikdy nejspíše nedozvíme. Další teorie však tvrdí, že většina těchto obřích kamenů byla přesunuta ledovci během doby ledové, což se zdá ale jako nejméně pravděpodobné. Stonehenge je postaven ze dvou druhů kamenů (tzv. sarsenové a doleritové kameny). Většina archeologů se dnes domnívá, že sarsenové kameny byly převezeny z Marlborough Downs, zatímco doleritové pocházely až z 250 km vzdáleného Walesu .

Stonehenge anglie kameny

Památka UNESCO: V roce 1986 byl Stonehenge vyhlášen památkou UNESCO a od té doby se stal velmi populární turistickou atrakcí, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

 

Kdo postavil Stonehenge a k čemu sloužilo?

Hlavní otázkou není jen, jak byl takto neuvěřitelná památka postavena, ale hlavně kdo ji postavil a za jakým účelem? Často se traduje v mnoha knihách a fantasy, že je zde propojení mezi čarodějem Merlinem i o králi Artušovi, což je velmi pravděpodobně jen velmi hezká pohádka. Jiné teorie přisuzují Římanům, Egypťanům, Sásům a Dánům. Je zřejmé, že se na stavbě Stonehenge podílely různé skupiny lidí v průběhu staletí a v každé části bylo toto místo využito trochu k jiným účelům. Stonehenge sloužil jako pohřebiště a také jako místo při obřadech, slunovratu a astronomii. Je možné,  že kameny sloužily jako astronomický kalendář, ale tato teorie také není stoprocetní.

Stonehenge kámen

Stonehenge a vstupné

Na oficiálních stránce si můžete zakoupit online vstupenky Stonehendge a níže je ceník pro rok 2023:

KategorieCena 2023
Dospělý£26.00
Dítě (5-17 let)£16.00
Rodina (2 dospělí, až 3 děti)£68.00
Rodina (1 dospělý, až 3 děti)£42.00

Stonehenge a zajímavosti

✅ Spojení s Druidy

Spojení místa s Druidy, starověkými keltskými kněžími, přidává k jeho tajemství. Přesná povaha jejich účasti na rituálech na historie stonehedge zůstává pouze u spekulací.

Rituality a Obřady

Mnozí věří, že historie stonehedge sloužila jako posvátné místo pro náboženské rituály a obřady. Zarovnání kamenů s astronomickými událostmi mohlo hrát stěžejní roli v těchto starověkých praxích.

✅ Uctívání slunce 

Jedna možnost historie tohoto místa je, že byla postavena pro uctívání slunce, protože kamenné bloky jsou zarovnány se sluncem. Letní slunovrat je nejdelším dnem v roce, a předpokládá se, že Druidové postavili Stonehenge tak, aby mohli uctívat slunce právě v tento posvátný den. Každý rok se kolem Stonehenge shromáždí přibližně 20 000 lidí, aby oslavili letní slunovrat, kdy slunce dosáhne svého nejvyššího bodu na obloze.

Velké kameny

Kameny, které tvoří Stonehenge, jsou neuvěřitelně velké, přičemž největší váží více než 50 tun. Předpokládá se, že kameny byly přivezeny z Walesu, který je více než 250 km daleko od Stonehenge.

✅ Kameny jsou i pod zemí 

Kamenné sarseny ve Stonehenge zasahují svou přibližně čvrtinou pod zem, aby se tak vytvořila podpora.

✅ Na místě byly nalezeny římské artefakty

Během různých archeologických vykopávek na Stonehenge byly nalezeny římské keramické střepy, kovové předměty a mince.

✅ Památka UNESCO:

V roce 1986 byl Stonehenge vyhlášen památkou UNESCO a od té doby se stal velmi populární turistickou atrakcí, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

✅ Pravěké rytiny

Na kameny ve Stonehenge jsou vyryty asi 115 pravěkých rytin se sekerami. Tyto rytiny pocházejí z doby kolem roku 1800 př.n.l

✅ Pohřebiště

Dle posledních poznatků byli na tomto místě pohřbíváni muži, ženy a děti (v období pozdního neolitu cca 3000 př.nl.). Zpopelněné pozůstatky byly na místě vykopány v roce 2013. Tyto kosti patřily cca 63 mužům, ženám a dětem.

Mapa Stonehedge v Anglii 🗺️